Villa Costa Logo

Baner podstrony

facebook instagram

Villa Costa, Via Spadoni 3,
55014 Marlia (Lucca), Italia

Tel. Włochy: 0039 3409122077
Tel. stacjonarny: +39 0583 407128

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand

lukka widok

Lukka została uznana przez Lonely Planet i BBS Travel za najlepsze miasto na wiosnę 2011! (tutaj polskie tłumaczenie artykułu)

Lukka jest cudownym, niepowtarzalnym, pełnym wspaniałych zabytków i nieodpartego uroku miastem. Można się w niej zakochać od pierwszego wejrzenia. Stare, renesansowe centrum otacza całkowicie zamknięty (jedyny taki we Włoszech) ponad czterokilometrowy pierścień murów obronnych z jedenastoma bastionami i sześcioma bramami wjazdowymi.
amfiteatrMury pochodzą z XVI–XVII stulecia, w wieku XIX przekształcono je w teren spacerowy i obsadzono platanami. Po starszych, średniowiecznych, obejmujących mniejszy obszar fortyfikacjach pozostały dziś dwie bramy miejskie, częściowo zamienione na kamienice – Porta di Borgo i Porta Santi Gervasio e Protasio oraz część fosy przecinająca miasto.
Lukka została założona przez Rzymian około 180 roku p.n.e. Jej centrum, czyli rzymskie forum, znajdowało się w miejscu, gdzie dziś stoi kościół San Michele in Foro (Św. Michał na Forum), w I i II wieku n.e. poza ówczesnymi murami Rzymianie wybudowali amfiteatr. Amfiteatr później ufortyfikowano, następnie wbudowano w jego mury kamienice, by w XIX wieku utworzyć obecny, przepiękny i unikalny w skali światowej plac miejski, Piazza dell’Anfiteatro.
W pobliżu placu wznosi się XII-wieczny kościół San Frediano z fantastyczną, kolorową mozaiką na fasadzie, przedstawiającą Wniebowstąpienie Chrystusa. Wewnątrz przechowywane jest zmumifikowane ciało św. Zyty, najsłynniejszej lukkańskiej świętej.

sanmichele Kościół San Michele in Foro ma niezwykłą fasadę w stylu pizańskim, sięgającą dużo powyżej poziomu dachu, ozdobioną czterema arkadowymi loggiami. Biel ścian zewnętrznych kontrastuje z ciemnym wnętrzem, niemal pozbawionym okien. Po prawej stronie ołtarza umieszczono obraz Filippina Lippiego o pięknych, żywych kolorach.
Jedną z architektonicznych wizytówek Lukki jest Torre Guinigi, piętnastowieczna wieża, na szczycie której rosną dwa dęby. Z góry rozciąga się fantastyczny widok na morze czerwonych dachów, ogrody na tarasach, dzwonnice i okoliczne wzgórza.
Katedra San Martino, o początkach sięgających VI wieku, przebudowywana od XI do XV stulecia, ma asymetryczną fasadę, skróconą ze względu na dzwonnicę, istniejącą wcześniej niż budynek kościoła. We wnętrzu kryją się dwa wspaniałe dzieła sztuki: sarkofag Ilarii del Carretto, dzieło Jacopa della Quercia oraz Volto Santo (Święta Twarz), prawie trzymetrowy drewniany krucyfiks w stylu orientalnym, uznawany za prawdziwy wizerunek Chrystusa.

katedra     W Lukce urodziło się kilku wybitnych artystów, między innymi Giacomo Puccini, jeden z najsławniejszych włoskich kompozytorów operowych, twórca takich dzieł, jak Cyganeria czy Madame Butterfly oraz Luigi Boccherini, również kompozytor i wiolonczelista epoki klasycyzmu. Z Lukki pochodził także Pompeo Batoni, ceniony XVIII-wieczny malarz, który wzorował się na pracach Rafaela i zasłynął głównie jako doskonały portrecista.
Dziś Lukka szczyci się nie tylko wspaniałą architekturą, historią, średniowiecznymi kościołami, pięknymi pałacami i ogrodami, ale bierze aktywny udział w kulturalnym życiu współczesnych Włoch. Tu od ponad 40 lat odbywa się coroczny międzynarodowy festiwal komiksów, gier, filmów animowanych i ilustracji, zwany Lucca Comics and Games, od dwóch lat współpracujący z łódzkim Festiwalem Komiksów. W roku 2008, w 150 rocznicę urodzin Pucciniego, zorganizowano Pierwszy Festiwal Pucciniego w Lukce, który potrwa aż trzy lata a jego program obejmuje ponad 1100 wydarzeń muzycznych.